Wersja jednodniowa (tylko dla absolwentów - w sobotę/niedzielę), lub wersja 2-dniowa (preferowane dni pt/sob lub -ewentualnie - sob/niedz, możliwy udział obecnych uczniów pełnoletnich)
Dwa możliwe miejsca startu na trasę: Olkusz lub Jaroszowiec
Atrakcje liczne i większości dobrze znane: obronny kościół w Bydlinie (ruiny) i okopy z I wojny światowej, zamek Smoleń i Skały Zegarowe, strażnica w Ryczowie, zamek Ogrodzieniec, źródła Przemszy w Bzowie, źródło Warty w Zawierciu, ostaniec Okiennik Wielki, zamek Bąkowiec w Morsku, Góra Zborów, zamek Bobolice i zamek Mirów, źródła Elżbiety i Źródło Spełnionych Marzeń (warto jechać!) w rezerwacie Parkowe, pałac w Złotym Potoku, krasowe źródło Stoki w Mstowie i klasztor tamże. Na finał dla słabszych Częstochowa, dla silnych Góry Towarne, Góra Biakło i zamek w Olsztynie Jurajskim (szansa na dobry obiad). Jeśli trafią się supermeni to możemy nawet wracać przez Pustynię Siedlecką, Ostrężnik i Leśniów, aż do przystanku Żarki-Letnisko.
Nocleg gratis - zakwaterowanie w domku letniskowym typu Brda lub w namiotach. Dostęp do bieżącej zimnej wody i prądu. Spanie na materacach lub karimatach. Liczba uczestników: maksimum 13.
Planowany obiad/obiadokolacja: Złoty Potok (we własnym zakresie - duży wybór gastronomii, ceny przystępne). Zaprowiantowanie po drodze (śniadanie we własnym zakresie - dostępna kuchnia i lodówka). Koszt łączny (z wyżywieniem, noclegiem i dojazdem w dwie strony pociągiem) z łatwością zmieści się w kwocie poniżej 100 zł za 2 dni.
Wersja jednodniowa kończy się w Żarkach-Letnisku: od zamku Mirów jedziemy do sanktuarium w Leśniowe i pysznej wody z tamtejszego źródła i przez Żarki na przystanek kolejowy.
W zależności od wersji:
1-dniowa: ok. 65-75 km; średnio-trudna
2-dniowa: od 112 do 143 km (dzień pierwszy to odcinek od 83 do 111 km); trudna lub bardzo trudna
W każdej wersji transport tam i z powrotem pociągiem.
Wersja “PREMIUM” przez Ponidzie o nazwie "Cuda Ponidzia".
Zaliczymy dodatkowo kilka pięknych rezerwatów (Krzyżanowice, Przęślin, Góry Wschodnie, Skorocice i zachwycający zalew Podkowa w Gackach) oraz cennych zabytków (Chroberz, Zagość, Chotel Czerwony, Wiślica). Nocleg w pensjonacie, w uzdrowisku Busko-Zdrój. Zaletą duży wybór gastronomii i sklepów. Minusem jest to, że trasa trudniejsza (więcej podjazdów) i dłuższa, choć bardziej atrakcyjna. Dodatkowym plusem jest fakt, że Ci których rano pokonają zakwasy mogą spokojnie wrócić na własną rękę pociągiem z Buska (przez Kielce) do Katowic (choć trwa to 4 godziny). Łączny koszt to minimum 170 zł.
160 km w 2 dni (dzień pierwszy 85 km); bardzo trudna
Transport tam i z powrotem pociągiem.
Rowerowy Rajd Orlich Gniazd – wersja na 1 dzień najprostsza (55 km):
Zobacz trasę nr 1
Rowerowy Rajd Orlich Gniazd – wersja na 1 dzień ambitna (77 km):
Zobacz trasę nr 2
Rowerowy Rajd Orlich Gniazd - wersja 2-dniowa najkrótsza (83 km + 29 km = 112 km)
Zobacz trasę - dzień 1
Zobacz trasę - dzień 2
Rowerowy Rajd Orlich Gniazd - wersja ambitna (91 km + 52 km = 143 km)